Публічні будинки в Харкові почали з'являтися приблизно в 50 – х роках XIX століття - після того, як Міністерство внутрішніх справ дозволило проституцію в Російській імперії. До цього, на початку XIX століття, жриці кохання таємно працювали на центральних вулицях Харкова.

Портал 057 підготував історію старовинних вулиць і будівель, де раніше розташовувалися публічні будинки.

Узаконити торгівлю тілом у другій половині XIX століття вирішили через масові хвороби солдатів, які у вільний час часто користувалися послугами «кабацьких дівок». Тільки солдата від венеричних хвороб лікував полковий лікар, а повії поправляли здоров'я у знахарок і не зверталися в лікарні, продовжуючи заражати клієнтів.

Жрицями любові ставали в основному жінки, які народили дитину поза шлюбом-накриті, збезчещені, а також дівчата з бідних сімей і солдатські вдови. Після легалізації проституції на таку роботу стали йти дворянки, міщанки, діти купців. Крім цього, проституція приносила хороший заробіток.

Популярні новини зараз
Пенсіонерам виплатять більше 500 гривень надбавки "Мали б совість": абонент поскаржився, що Vodafone здирає по 200 гривень за "безкоштовну" заміну сім-картки Українського військового через критику взялися повчати столичні чиновники: "Ви не у відставку маєте йти, а в тюрмі сидіти" Ваших дітей зупинятимуть на вулиці та відправлятимуть до ТЦК: юрист назвав наслідки нового закону
Показати ще

З 1840 – х років правила роботи борделів затверджував спеціальний документ - «Правила утримувачкам борделів». Всього було близько 30 принципів. Зокрема, відкривали подібні заклади тільки з дозволу поліції, приміщення не могли здавати звичайним мешканцям, точно як і не дозволяли тут працювати дівчатам до 16 років. Також утримувати бордель могла тільки жінка від 30 до 60 років – при цьому її дітям в цьому будинку жити не дозволялося. Обов'язковою вимогою була наявність освітлення - ліхтаря, який буде висвітлювати вхід в бордель, і відвідувачі таким чином не будуть стукати в будинки сусідів. Також світло ліхтаря повинен був відрізнятися від традиційного жовтого відтінку – переважно яскравих кольорів.

До 1852 року в Харкові було вже 30 публічних будинків: три з них знаходилися в будівлях власників, інші будинки орендували.

Нетеченська вулиця

У Харкові це найвідоміша вулиця, де розташовувалися кубла. Особливо життя тут вирувало під час ярмарку, коли десятки гостей міста приходили в борделі, а потім могли влаштовувати бійки і п'янки. Звичайні місцеві жителі Нетеченської вулиці навіть просили губернатора перенести будинки терпимості на Основу або Чугуївку. У 1858 році тут було 20 борделів, в яких працювало близько 100 жриць кохання, і ще понад 30 путан працювали окремо.

Нетеченська вулиця, фото: 057
Нетеченська вулиця, фото: 057

Переносити будинки терпимості з Нетеченської поліцейські не хотіли, боячись через це в цілому втратити контроль над борделями. До 1880-го року, після відкриття 2 – ої жіночої гімназії на нинішній площі Фейєрбаха (раніше-Вознесенської), на вулиці не залишилося жодного борделя: частину закрили, а частину перенесли у віддалені місця.

Притон по Нікітінському провулку

У будинку № 8 раніше знаходився бордель, а точніше таємний будинок побачень. Він належав нікому Федотову, який також містив бордель по ліхтарному провулку. Через постійні гульбищ і бійок жителі сусідніх будинків по провулку Нікітинському зажадали у міської влади закрити притон, що власне і сталося.

Провулок Нікітінський, фото: 057
Провулок Нікітінський, фото: 057

Публічний будинок "благородних" кровей

Він знаходився в Рижовському провулку і був дуже відомий серед приїжджих. Його містила колезька секретарка Ганна Кобцева. При цьому господиня і сама підробляла повією. Приміщення для борделя вона орендувала у міщанина Володіна – їй допомагали сестри-міщанки Тетяна і Дарина Немченкови.

Не менш престижними були і два будинки в Мінському провулку. Один з борделів належав Харківській Міщанці Варварі Потаповій. У неї працювало багато дівчат - 9 чоловік - але це були тільки міщанки з різних російських губерній.

Провулок Рижівський, фото: 057
Провулок Рижівський, фото: 057

Бордель на вулиці Примеровській

Таємний публічний будинок №24 належав Дворянці Ольховській. У цій будівлі жінка разом зі своєю подругою, дочкою підполковника, займалася звідництвом. Вони підсилали приїжджим повій під виглядом благородних дівчат вищого кола або дружин поміщиків. Тут же позбавляли невинності гімназисток неповнолітніх дівчат, які ставали путанами. Пізніше Вільхівську викрили і суворо покарали.

вулиця Примерівська, фото: 057
вулиця Примерівська, фото: 057

Бордель на Нетеченській набережній

Публічний будинок орендувала родичка Бердичівського купця Катерина Тухшнейд. Двоповерхова будівля була побудована в 1840-х роках. Серед відвідувачів бордель також користувався великим попитом, що дуже не влаштовувало місцевих жителів. Саме вони постійно скаржилися губернатору на»будинок, що підриває моральність слуг і дітей".

Особняк на вулиці Мельникова

На вигляд будівля на вулиці Мельникова, 6 нагадує середньовічний замок: кутова вежа, грубуваті архітектурні деталі, конічні колонні. Особняк був побудований в 1912 році за проектом архітектора Олександра Гінзбурга – судячи з дат, це сталося після «розквіту» борделів у Харкові. За словами місцевих жителів, в будівлі знаходилося благодійне товариство, а в 1919 році – міський комітет комсомолу. У цей період, за чутками, в будівлі розташовувався популярний міський бордель. Пізніше особняк належав двом маловідомим бізнесменам.

Особняк - колишній бордель на вулиці Мельникова, фото: 057
Особняк - колишній бордель на вулиці Мельникова, фото: 057

Ліхтарний провулок

У провулку Донецькому - так він зараз називається-розташовувалося багато публічних будинків, які охороняли офіцери поліції. За це власники борделів платили їм по 5 рублів за ніч. По цьому провулку, а також по вулиці Маломясницькій, до останнього розташовувалися публічні будинки. Всього було 15 притонів. У 1915 році офіційно їх закрили за приписом МВС, а приміщення передали військовим частинам. Після цього почали з'являтися таємні борделі.

Обов'язково підпишись на наш канал в Viber, щоб не пропустити найцікавіше

Нагадаємо, раніше Публічні будинки при концтаборах СС: спливли страшні подробиці життя секс-рабинь

Як повідомляє портал «Знай.иа» Античні любителі "полунички": що відомо про перші публічні будинки

Також «Знай.иа " писав, що Грішне Середньовіччя: церковні борделі і каються блудниці